Ingen jul uten…
Jeg elsker brente mandler og det er et must hver eneste jul. Om dere har vært i New York tidligere har dere også sikkert kjent den deilige lukten på gaten fra de små bodene som lager det ferskt og selger det i brune papirposer? De kan man lukte på lang avstand og det er like fristende hver eneste gang! For noen dager siden sendte mormor meg en oppskrift hun hadde funnet i et ukeblad. Denne oppskriften er litt sunnere basert på Sukrin Gold, så disse mandlene kan knaskes på gjennom hele desember med god samvittighet. Nå sier jeg ikke at man ikke skal unne seg sukker i julen (tvert imot!), men det er greit med noen sunne alternativer i tillegg til alt det andre man hiver innpå synes jeg! Dessuten er de nesten like gode..
· Ingredienser ·
250 g mandler
1 dl Sukrin Gold
1/4 dl vann
1 ss smør
Spre mandlene utover en bakeplate, og rist dem i ovnen ved 200 grader i 10 minutter. Dette kan sløyfes, men anbefales på det varmeste. Ha Sukrin Gold og vann i en kjele eller stekepanne, kok opp og tilsett deretter mandlene. La alt småkoke på middels varme til væsken har blitt tykkere og brunaktig, og mandlene har fått en mørkere farge. De skal ikke brennes! Tilsett smøret og la det koke videre i noen minutter, så massen blir gyllenbrun og blank. Fisk opp mandlene fra kjelen og legg dem på en smurt bakeplate. Skill mandlene fra hverandre med to gafler før de blir helt kalde.
…
Når mandlene er nedkjølt synes jeg det er fint og enten oppbevare dem på noen fine krukker eller i noen søte papirposer. De er også supre å gi i julegave til noen du er glad i! Hjemmelagde julegaver med kjærlighet er de beste spør du meg.. Riktig fin mandagskveld, skjønne ♥


Hvor er det fine til og fra-lappene fra? ❤